OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 23.09.2010 20:40:38 

Králiky

O králikoch

Králiky

Králiky sú roztomilí domáci maznáčikovia. Sú to milé a dobromyseľné zvieratká a pri dobrom zaobchádzaní sú veľmi krotké. Králiky sa ako domáce zvieratá chovajú stovky rokov, ale napriek tomu majú rovnaké prirodzené inštinkty ako králiky divé. Bývajú plaché a ľahko sa vyľakajú, aj keď im už nehrozí nebezpečenstvo od šeliem a dravcov ako v prírode. Preto sa s nimi musí zaobchádzat’ jemne. Králikovi, ktorého chováte pre potešenie, musíte umožnit’ pravidelne sa prebehnút’ aby mohol skúmať okolie a aby cítil pod nohami zem, presne tak, ako to robia divé králiky, ked’ vylezú z úkrytu za potravou. A potrebuje aj spoločnost’ pretože pre králiky je prirodzené žit’ v rodinných skupinkách. Keď budete chovat’ len jedného králika, môže sa cítiť osamelý, ak nebude mať dostatok ľudskej spoločnosti.
 

Ako králik vidí?

Králik má obdivuhodne veľké zorné pole. Môže vidieť nielen kolom dokola, môže aj pozorvať dokonca i vzdušný priestor nad sebou. Jeho oči reagujú na najmenší pohyb.Pre zviera, ktoré má v prírode veľa nepriateľov, ako napríklad dravé vtáky alebo kuny a líšky, sú zmienený kruhový rozhľad a okamžitá reakcia na optické podnety životne dôležité. Iba tak môže zavčas spoznať nepriateľa a utekať. Králik má ľahko vyčnievajúce oči, posadené hore po stranách hlavy. Kôli tomu má skro kompletný rozhľad - narozdieľ od nás ľudí. Platí to pre všetky zvieratá, ich obranou je útek. Avšak schopnosť objaviť nepriateľa blížiaceho sa zo vzdušného priestoru alebo zozadu znamená pre králika omedzenie pri priestorovom videní. Celý svet vníma ako "placku", asi tak, ako keby sme si prikryli jedno oko. Ako zviera aktívne hlavne za súmraku je králik vybavený na dobré videnie pri zhoršených svetelných podmienkach. Vyhýba sa ostrému slnečnému svetlu, pretože nieje schopný zužovať v odpovedajúcej miere svoje zorničky. Či králik vidí svet farebne, to je sporné. Možno vie rozlišovať medzi zelenou a červenou farbou.

Ako králik počuje?

Uši králika sú postavené ako ozvučnice. Králik s nimi môže hýbať,bez toho aby pohol hlavou. A dokonca  pohybuje každým uchom nezávislo, takže dokáže zachytiť zvukový priestor odpovedajúci 360 stupňov. Barani  s visiacimi ušami majú údajne omedzebé sluchové možnosti. Určité zvuky si králiky dobre pamätajú. Koniec koncov môžu  králiky zaznamenať a znova spoznať farbu ľudského hlasu.

Čuch

Schopnosť čuchového vnímania hrá vo svete králikov vedľa zraku najdôležitejšiu rolu. Vzájomne sa poznajú nielen ako priateľ alebo nepriateľ, "prečítajú" si aj pachové odkazy , ktoré druhý z kolónie v okolí zanechali. Zvláštnosťou je pohyblivý nos . Vnútorné čuchové riasy sú stále v pohybe a sú rytmisky posúvané. Králik tak kontroluje prísun vzduchu a s ním aj ten najslabší pach a prúdiace pachové signály. Sliznica v nose je veľmi citlivá.

Chuť

Chuťové bunky králika sú rozmiestnené v papulke a v hrdle. Jeho chuťové vjemy sú natoľko vyvinuté, že dokáže rozoznať sladké medzi slaným a kyslým.

Hmat

S pomocou hmatových fúzov, rozmiestnených po oboch stranách papuľky a okolo nošteka, nad očami a na brade, sa králiky orientujú v tme a môžu si presne zmerať šírku a výšku dutiny,ktorou sa chcú pretiahnuť.

ZDROJ: www.kralicek.weblahko.sk